Kocia mowa


Mina kota mówi wiele o jego odczuciach. Najważniejsze są uszy: płasko położone oznaczają strach, wąsy: nastroszone lub rozluźnione oraz szerokość źrenic, która zależy od mocy światła.


Kot mówi całym ciałemKoty mogą w bardzo różny sposób przejawiać swe uczucia oraz porozumiewać się ze sobą. Mogą one wydawać różnorodne, odpowiednio modulowane dźwięki, zmieniać mimikę oraz pozycje ciała. Również ruchy łaszących się kotów sygnalizują nastroje, oznajmiają ich reakcje na bodźce zewnętrzne i gotowość do określonych zachowań. Warto go uważnie obserwować. Poniższe przykłady zachowania kota pozwolą lepiej nam zrozumieć pupila.Przechadza się z podniesionym ogonem. Nic złego się nie dzieje. W ten sposób kot pokazuje, że jest zadowolony, zrelaksowany i panuje nad sytuacją.
Wygina grzbiet w łuk. Twój ulubieniec jest zdenerwowany ! Stara się zastraszyć przeciwnika. Napuszywszy sierść - "rośnie", a wszystko po to, by zademonstrować naturę dzikiego drapieżcy.
Kuli się. To oczywisty sygnał, że zwierzę jest wystraszone. Zachowuje się tak, gdy czuje zagrożenie. Kuli swe ciało na znak uległości i poczucia niższości.

,


Chowa ogon między tylne łapy. Ta reakcja dowodzi, że kot czuje się nieswojo. Znajduje się poza swoim terytorium, co wywołuje u niego napięcie. W każdej chwili może czmyhnąć.
Miauczy po nocach. Oznacza to, że twój pupil jest w okresie rui. Poza miauczeniem, będzie również okazywał niepokój i łatwo się irytował. Jeżeli jest samcem, może na dodatek skropić wszystkie kąty twojego domu moczem, by oznaczyć swoje terytorium.
Ociera się o twoje nogi. Tym - jakże częstym zachowaniem kot okazuje radość na twój widok. Jest zadowolony i pełen wdzięczności. To sygnał przywiązania, szacunku i całkowitego oddania. Zwierzak dopomina się również o twoją uwagę i pieszczoty.


Powrót