CIEKAWE FAKTYKoty mają po pięć palców u każdej z przednich łap, ale u tylnych tylko po cztery.

Kot nie widzi tego, co znajduje się bezpośrednio przed jego nosem. Dlatego często nie może znaleźć małych kawałeczków (np. jedzenia) na podłodze.

Dobrze traktowane koty mogą dożyć dwudziestu lat lub nawet przekroczyć ten wiek.

Krew kotów dzieli się na grupy tak jak krew ludzka. Zdecydowana większość kotów (ok.99%) ma grupę krwi A. Grupa B występuje najczęściej u kotów konkretnych ras (głównie u persów, kotów abisyńskich i kotów brytyjskich krótkowłosych). Grupa krwi AB jest u kotów wyjątkową rzadkością.

Kolor oznak na futrze kotów syjamskich jest warunkowany przez temperaturę. Rejony ciała bardziej narażone na działanie zimna (nos, łapy, ogon) są ciemniejsze.

Koty nie myślą, że są małymi ludźmi. Myślą, że my jesteśmy dużymi kotami. To w wielu przypadkach wpływa na ich zachowanie.

Koty narażone są na choroby dziąseł oraz próchnicę. Ich zęby powinny być czyszczone przez weterynarza raz do roku.

Koty, zwłaszcza w starszym wieku, mogą chorować na raka. W wielu przypadkach leczenie może przynieść dobre rezultaty.

Większość kotów nie ma rzęs.

Koty nie mają obojczyka. Ten "brak" sprawia, że mogą wciskać się we wszystkie szczeliny, przez które może przejść ich głowa.

Koty mają tzw. trzecią powiekę. Zapobiega ona wysychaniu oczu oraz powstawaniu innych uszkodzeń. Kiedy kot jest chory, jego trzecia powieka często zamyka się połowicznie, co jest łatwo zauważalne dla jego właściciela.

Można odgadnąć nastrój kota patrząc w jego oczy. Przestraszony lub podekscytowany kot ma duże i okrągłe źrenice. U zdenerwowanego kota źrenice są zwężone. Rozmiar źrenicy zależy w równym stopniu od emocji, co od natężenia światła.

Kot potrafi skakać siedem razy wyżej, niż wynosi jego własna wysokość.Koty mogą spać do 15 godzin dziennie. To czyni z nich jedne z największych śpiochów wśród ssaków.

Kot potrafi skakać siedem razy wyżej, niż wynosi jego własna wysokość.

Jeżeli kot bardzo się spieszy, może biec z prędkością około 50 km/h.

Niektóre kocieta rodzą sie z dodatkowymi palcami. Wada ta mnazywana jest polidaktylią i nie przeszkadza zbytnio w normalnym funkcjonowaniu.

Powszechnie uważa się, że koty nie rozróżniają kolorów. Jednak ostatnie badania wykazały, że rozróżniają one na pewno niebieski, zielony i czerwony.

Większość białych kotów o niebieskich oczach jest głucha. Białe koty, u których tylko jedno oko jest niebieskie, są głuche na ucho znajdujące się po stronie niebieskiego oka. Przypadłość ta nie dotyczy kotów o oczach zielonych lub pomarańczowych.

Gdy kot skacze, poduszeczki znajdujące się na jego łapach działają przy lądowaniu jak amortyzatory.

Przodkiem wszystkich kotów domowych jest afrykański dziki kot, który wystepuje do dnia dzisiejszego.

W starożytnym Egipcie zabicie kota było przestępstwem, za które groziła kara śmierci. Jeżeli kot umarł śmiercią naturalną, na znak żałoby wszyscy członkowie rodziny, do której należał kot musieli golić brwi.

Pierwsza wystawa kotów odbyła sie w Londynie w 1871 roku.

Obecnie zarejestrowanych jest około 100 ras kotów domowych.

Głaskanie kota łagodzi stres, a jego mruczenie działa uspokajająco.

Koty poświęcają swojej toalecie blisko trzecią część dnia.

Kot ma po cztery rzędy wąsów po każdej stronie pyszczka.

Gepardy to jedyne koty, które nie mogą chować pazurów.

U ludzi i kotów te same rejony mózgu odpowiedzialne są za emocje.

Mózg kota bardziej przypomina ludzki niż psi.

W ciele kota znajduje się 206 kości, w ciele człowieka - 230.


Powrót